- Loyal
- 6014-RS
6014-RS Bearing | Loyal
| 6014-RS interchange CYSD 6014-RS | |
| 6014-RS cross reference CYSD 6014-RS | |
| 6014-RS Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 6014-RS |
| D | 110 mm |
| d | 70 mm |
| B | 20 mm |
| C | 20 mm |
| r min. | 1,1 mm |
| Weight | 0,6 Kg |
| Size (mm) | 70x110x20 |
| Width (mm) | 20 |
| Bearing number | 6014-RS |
| Bore Diameter (mm) | 70 |
| Outer Diameter (mm) | 110 |
| Basic dynamic load rating (C) | 38,5 kN |
| Basic static load rating (C0) | 30,5 kN |
UCHA215-48 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: A-R1/8
SDI: UCHA215-48
DVIS: 3.00000000
SD: Normal-duty(2)
UCTH201-8J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH201-8J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1/2
UCTH205-15J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH205-15J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 15/16
UCTH209-26J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH209-26J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 5/8



6014-RS PDF download