- Loyal
- 6014-2Z
6014-2Z Bearing | Loyal
| 6014-2Z interchange ZEN 6014-2Z | |
| 6014-2Z cross reference ZEN 6014-2Z | |
| 6014-2Z Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 6014-2Z |
| D | 110 mm |
| d | 70 mm |
| B | 20 mm |
| C | 20 mm |
| Weight | 0,64 Kg |
| Size (mm) | 70x110x20 |
| Width (mm) | 20 |
| Bearing number | 6014-2Z |
| Bore Diameter (mm) | 70 |
| Outer Diameter (mm) | 110 |
| Basic dynamic load rating (C) | 38 kN |
| Basic static load rating (C0) | 31 kN |
UCTH208-25J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH208-25J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 9/16
UCTH206-20J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH206-20J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 1/4
UCTH209-28J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH209-28J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 3/4
UCTH207-20J-230 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH207-20J-230
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 1/4



6014-2Z PDF download