- Loyal
- 6014-2Z
6014-2Z Bearing | Loyal
| 6014-2Z interchange NKE 6014-2Z | |
| 6014-2Z cross reference NKE 6014-2Z | |
| 6014-2Z Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 6014-2Z |
| D | 110 mm |
| d | 70 mm |
| B | 20 mm |
| C | 20 mm |
| Weight | 0,604 Kg |
| r1 min. | 1,1 mm |
| r2 min. | 1,1 mm |
| Size (mm) | 70x110x20 |
| Width (mm) | 20 |
| Bearing number | 6014-2Z |
| Bore Diameter (mm) | 70 |
| Outer Diameter (mm) | 110 |
| Basic dynamic load rating (C) | 38 kN |
| Basic static load rating (C0) | 30,9 kN |
ZK312-34 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-R1/8
CNSORDERNO: Heavy-duty(3)
SDI: ZK312-34
SD: 2 1/8
UCTH211-35J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH211-35J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 3/16



6014-2Z PDF download