- Loyal
- 6014-2Z
6014-2Z Bearing | Loyal
| 6014-2Z interchange SKF 6014-2Z | |
| 6014-2Z cross reference SKF 6014-2Z | |
| 6014-2Z Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 6014-2Z |
| D | 110 mm |
| d | 70 mm |
| B | 20 mm |
| Bore | 2.756 Inch | 70 Millimeter |
| Noun | Bearing |
| UNSPSC | 31171504 |
| Category | Single Row Ball Bearing |
| Inventory | 0.0 |
| Enclosure | 2 Metal Shields |
| Size (mm) | 110x70x20 |
| Snap Ring | No |
| Width (mm) | 20 |
| Mass bearing | 0.64 kg |
| Weight / LBS | 1.46 |
| Inch - Metric | Metric |
| Cage Material | Steel |
| D2 | 99.9 mm |
| d1 | 82.85 mm |
| Product Group | B00308 |
| Keyword String | Ball |
| Bearing number | 6014-2Z |
| Limiting speed | 6300 r/min |
| Reference speed | 13000 r/min |
| Precision Class | ABEC 1 | ISO P0 |
| Rolling Element | Ball Bearing |
| Manufacturer URL | http://www.skf.com |
| Outer Race Width | 0.787 Inch | 20 Millimeter |
| Long Description | 70MM Bore; 110MM Outside Diameter; 20MM Outer Race Diameter; 2 Metal Shields; Ball Bearing; ABEC 1 | ISO P0; No Filling Slot; No Snap Ring; No Internal Special Features |
| Outside Diameter | 4.331 Inch | 110 Millimeter |
| Manufacturer Name | SKF |
| Weight / Kilogram | 0.659 |
| da max. | 82.8 mm |
| Internal Clearance | C0-Medium |
| da min. | 76 mm |
| Da max. | 104 mm |
| Bore Diameter (mm) | 110 |
| ra max. | 1 mm |
| Outer Diameter (mm) | 70 |
| r1,2 min. | 1.1 mm |
| Da - max. | 104 mm |
| da - min. | 76 mm |
| da - max. | 82.8 mm |
| ra - max. | 1 mm |
| Minimum Buy Quantity | N/A |
| d1 ≈ | 82.85 mm |
| D2 ≈ | 99.9 mm |
| Harmonized Tariff Code | 8482.10.50.68 |
| r1,2 - min. | 1.1 mm |
| Manufacturer Item Number | 6014-2Z |
| Internal Special Features | No |
| Basic dynamic load rating C | 39.7 kN |
| Basic dynamic load rating - C | 39.7 kN |
| Maximum Capacity / Filling Slot | No |
| Fatigue load limit Pu | 1.32 kN |
| Calculation factor kr | 0.025 |
| Calculation factor f0 | 15.6 |
| Calculation factor - kr | 0.025 |
| Fatigue load limit - Pu | 1.3 kN |
| Calculation factor - f0 | 15.6 |
| Basic static load rating C0 | 31 kN |
| Basic static load rating - C0 | 31 kN |
ZKX12-34 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-1/4-28UNF
CNSORDERNO: Medium-duty(X)
SDI: ZKX12-34
SD: 2 1/8
UCTH208-25J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH208-25J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 9/16



6014-2Z PDF download