- Loyal
- GE17C
GE17C Bearing | Loyal
| GE17C interchange LS GE17C | |
| GE17C cross reference LS GE17C | |
| GE17C Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | GE17C |
| D | 30 mm |
| d | 17 mm |
| B | 14 mm |
| C | 10 mm |
| dk | 25 mm |
| Angle | 10 ° |
| r min. | 0,3 mm |
| Weight | 0,04 Kg |
| r1 min. | 0,3 mm |
| Size (mm) | 17x30x14 |
| Width (mm) | 14 |
| Bearing number | GE17C |
| Bore Diameter (mm) | 17 |
| Outer Diameter (mm) | 30 |
| Basic dynamic load rating (C) | 22 kN |
UCTH209-26J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH209-26J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 5/8
ZK311-32 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-R1/8
CNSORDERNO: Heavy-duty(3)
SDI: ZK311-32
SD: 2.00000000
UCTH207-23J-230 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH207-23J-230
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 7/16
UCHA215-48 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: A-R1/8
SDI: UCHA215-48
DVIS: 3.00000000
SD: Normal-duty(2)



GE17C PDF download