- Loyal
- UCF215-47
UCF215-47 Bearing | Loyal
| UCF215-47 interchange FYH UCF215-47 | |
| UCF215-47 cross reference FYH UCF215-47 | |
| UCF215-47 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | UCF215-47 |
| d | 74,6125 mm |
| A | 56 mm |
| B | 77,8 mm |
| J | 159 mm |
| L | 200 mm |
| N | 19 mm |
| S | 33,3 mm |
| A0 | 78,5 mm |
| A1 | 22 mm |
| A2 | 34 mm |
| Weight | 6,4 Kg |
| Bolt (G) | M16 |
| Bearing number | UCF215-47 |
| Bore Diameter (mm) | 74,6125 |
| Basic dynamic load rating (C) | 67,4 kN |
| Basic static load rating (C0) | 48,3 kN |
UCTH206-18J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH206-18J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 1/8
UCTH207-22J-230 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH207-22J-230
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 3/8
ZK212-34 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-1/4-28UNF
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
SDI: ZK212-34
SD: 2 1/8
UCTH205-16J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH205-16J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1.00000000



UCF215-47 PDF download