- Loyal
- GEG15ES
GEG15ES Bearing | Loyal
| GEG15ES interchange LS GEG15ES | |
| GEG15ES cross reference LS GEG15ES | |
| GEG15ES Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | GEG15ES |
| D | 30 mm |
| d | 15 mm |
| B | 16 mm |
| C | 10 mm |
| dk | 25 mm |
| Angle | 16 ° |
| r min. | 0,3 mm |
| Weight | 0,048 Kg |
| r1 min. | 0,3 mm |
| Size (mm) | 15x30x16 |
| Width (mm) | 16 |
| Bearing number | GEG15ES |
| Bore Diameter (mm) | 15 |
| Outer Diameter (mm) | 30 |
| Basic dynamic load rating (C) | 21 kN |
UCTH206-20J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH206-20J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 1/4
UCTH205-15J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH205-15J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 15/16
ZKX12-34 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-1/4-28UNF
CNSORDERNO: Medium-duty(X)
SDI: ZKX12-34
SD: 2 1/8
UCTH207-23J-230 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH207-23J-230
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 7/16



GEG15ES PDF download