- Loyal
- HK0609
HK0609 Bearing | Loyal
| HK0609 interchange ZEN HK0609 | |
| HK0609 cross reference ZEN HK0609 | |
| HK0609 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | HK0609 |
| D | 10 mm |
| d | 6 mm |
| C | 9 mm |
| Size (mm) | 6x10x9 |
| Width (mm) | 9 |
| Bearing number | HK0609 |
| Bore Diameter (mm) | 6 |
| Outer Diameter (mm) | 10 |
| Basic dynamic load rating (C) | 2650 kN |
| Basic static load rating (C0) | 2400 kN |
UCTH205-14J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH205-14J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 7/8
UCTH209-26J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH209-26J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 5/8
UCTH213-40J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH213-40J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 1/2
UCTH207-20J-230 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH207-20J-230
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 1/4



HK0609 PDF download