- Loyal
- NUP20/670
NUP20/670 Bearing | Loyal
| NUP20/670 interchange Loyal NUP20/670 | |
| NUP20/670 cross reference Loyal NUP20/670 | |
| NUP20/670 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | NUP20/670 |
| d | 670 mm |
| D | 980 mm |
| B | 180 mm |
| C | 180 mm |
| Fw | 747 mm |
| Weight | 506 Kg |
| Size (mm) | 670x980x180 |
| Width (mm) | 180 |
| Bearing number | NUP20/670 |
| Bore Diameter (mm) | 670 |
| Outer Diameter (mm) | 980 |
| (Grease) Lubrication Speed | 500 r/min |
| Basic dynamic load rating (C) | 5390 kN |
| Basic static load rating (C0) | 11000 kN |
ZKX11-32 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-1/4-28UNF
CNSORDERNO: Medium-duty(X)
SDI: ZKX11-32
SD: 2.00000000
UCTH212-39J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH212-39J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 7/16
UCTH206-20J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH206-20J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 1/4



NUP20/670 PDF download