- Loyal
- 232/530 EKW33+AOH32/530
232/530 EKW33+AOH32/530 Bearing | Loyal
| 232/530 EKW33+AOH32/530 interchange ISB 232/530 EKW33+AOH32/530 | |
| 232/530 EKW33+AOH32/530 cross reference ISB 232/530 EKW33+AOH32/530 | |
| 232/530 EKW33+AOH32/530 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 232/530 EKW33+AOH32/530 |
| D | 980 mm |
| d | 500 mm |
| B | 355 mm |
| C | 355 mm |
| K | 12 mm |
| Weight | 1290 Kg |
| Size (mm) | 500x980x355 |
| Width (mm) | 355 |
| Bearing number | 232/530 EKW33+AOH32/530 |
| Bore Diameter (mm) | 500 |
| Outer Diameter (mm) | 980 |
| (Grease) Lubrication Speed | 367,2 r/min |
| Basic dynamic load rating (C) | 10878 kN |
| Basic static load rating (C0) | 19992 kN |
UCTH207-21J-230 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH207-21J-230
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 5/16
UCTH206-19J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH206-19J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 3/16
UCTH211-34J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH211-34J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 1/8
UCTH209-27J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH209-27J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 11/16



232/530 EKW33+AOH32/530 PDF download