- Loyal
- UCF212E
UCF212E Bearing | Loyal
| UCF212E interchange FYH UCF212E | |
| UCF212E cross reference FYH UCF212E | |
| UCF212E Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | UCF212E |
| d | 60 mm |
| A | 48 mm |
| B | 65,1 mm |
| J | 143 mm |
| L | 175 mm |
| N | 17 mm |
| S | 25,4 mm |
| A0 | 68,7 mm |
| A1 | 18 mm |
| A2 | 29 mm |
| Weight | 4,2 Kg |
| Bolt (G) | 5/8 |
| Bearing number | UCF212E |
| Bore Diameter (mm) | 60 |
| Basic dynamic load rating (C) | 52,4 kN |
| Basic static load rating (C0) | 36,2 kN |
UCHA215-48 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: A-R1/8
SDI: UCHA215-48
DVIS: 3.00000000
SD: Normal-duty(2)
ZKX11-32 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-1/4-28UNF
CNSORDERNO: Medium-duty(X)
SDI: ZKX11-32
SD: 2.00000000
UCTH207-21J-230 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH207-21J-230
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 5/16
UCTH211-34J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH211-34J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 1/8



UCF212E PDF download