- Loyal
- 6014 NR
6014 NR Bearing | Loyal
| 6014 NR interchange ISB 6014 NR | |
| 6014 NR cross reference ISB 6014 NR | |
| 6014 NR Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 6014 NR |
| D | 110 mm |
| d | 70 mm |
| B | 20 mm |
| C | 2,87 mm |
| b | 2,7 mm |
| f | 2,46 mm |
| Weight | 0,6 Kg |
| Size (mm) | 70x110x20 |
| Width (mm) | 20 |
| Bearing number | 6014 NR |
| Bore Diameter (mm) | 70 |
| Outer Diameter (mm) | 110 |
| (Grease) Lubrication Speed | 6120 r/min |
| Basic dynamic load rating (C) | 38,91 kN |
| Basic static load rating (C0) | 30,38 kN |
UCTH209-28J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH209-28J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 3/4
ZK212-34 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-1/4-28UNF
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
SDI: ZK212-34
SD: 2 1/8
UCTH206-18J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH206-18J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 1/8



6014 NR PDF download