- Loyal
- 6014
6014 Bearing | Loyal
| 6014 interchange NTN 6014 | |
| 6014 cross reference NTN 6014 | |
| 6014 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 6014 |
| D | 110 mm |
| d | 70 mm |
| B | 20 mm |
| C | 20 mm |
| f0 | 15.6 |
| Mass | 0.6 kg |
| Noun | Bearing |
| Bore | 2.756 Inch | 70 Millimeter |
| UNSPSC | 31171504 |
| da min | 76.5 mm |
| Weight | 0,604 Kg |
| rs min | 1.1 mm |
| Da max | 103.5 mm |
| r min. | 1,1 mm |
| ra max | 1 mm |
| da max | 80,5 mm |
| Da max. | 103,5 mm |
| ra max. | 1 mm |
| da min. | 76,5 mm |
| Category | Single Row Ball Bearing |
| Enclosure | Open |
| Snap Ring | No |
| Inventory | 0.0 |
| Size (mm) | 70x110x20 |
| Nlim (oil) | 7,100 rpm |
| bore type: | Round |
| Width (mm) | 20 |
| Weight / LBS | 1.33 |
| Nlim (grease) | 6,100 rpm |
| Inch - Metric | Metric |
| Cage Material | Steel |
| closure type: | Open |
| Product Group | B00308 |
| Keyword String | Ball |
| bore diameter: | 70 mm |
| Other Features | Deep Groove |
| overall width: | 20 mm |
| cage material: | Steel |
| fillet radius: | 1.1 mm |
| Bearing number | 6014 |
| Precision Class | ABEC 1 | ISO P0 |
| Dynamic load, C | 38 kN |
| Rolling Element | Ball Bearing |
| Static load, C0 | 31 kN |
| finish/coating: | Uncoated |
| Outside Diameter | 4.331 Inch | 110 Millimeter |
| Outer Race Width | 0.787 Inch | 20 Millimeter |
| Manufacturer URL | http://www.ntnamerica.com |
| Inner Race Width | 0 Inch | 0 Millimeter |
| Long Description | 70MM Bore; 110MM Outside Diameter; 20MM Outer Race Width; Open; Ball Bearing; ABEC 1 | ISO P0; No Filling Slot; No Snap Ring; No Internal Special Features; C0-Medium Internal Clearance; Steel Cage |
| bearing material: | High Carbon Chrome Steel |
| precision rating: | Class 0 |
| outside diameter: | 110 mm |
| inner ring width: | 20 mm |
| outer ring width: | 20 mm |
| Manufacturer Name | NTN |
| Weight / Kilogram | 0.612 |
| Internal Clearance | C0-Medium |
| maximum rpm (oil): | 7100 rpm |
| Bore Diameter (mm) | 70 |
| Outer Diameter (mm) | 110 |
| snap ring included: | Without Snap Ring |
| internal clearance: | CN |
| Minimum Buy Quantity | N/A |
| static load capacity: | 31000 N |
| maximum rpm (grease): | 6100 rpm |
| row type & fill slot: | Single Row Non-Fill Slot |
| Harmonized Tariff Code | 8482.10.50.68 |
| Radial clearance class | CN |
| dynamic load capacity: | 38000 N |
| Fatigue limit load, Cu | 1.41 kN |
| (Oil) Lubrication Speed | 7 100 r/min |
| Internal Special Features | No |
| (Grease) Lubrication Speed | 6 100 r/min |
| manufacturer product page: | Click here |
| operating temperature range: | -40 to 120 ºC |
| Basic dynamic load rating (C) | 38 kN |
| Basic static load rating (C0) | 31 kN |
| Max operating temperature, Tmax | 120 °C |
| Maximum Capacity / Filling Slot | No |
| Min operating temperature, Tmin | -20 °C |
| Characteristic cage frequency, FTF | 0.43 Hz |
| Characteristic outer ring frequency, BPF0 | 6.07 Hz |
| Characteristic inner ring frequency, BPFI | 7.93 Hz |
| Characteristic rolling element frequency, BSF | 7.43 Hz |
UCTH212-38J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH212-38J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 3/8
UCTH207-22J-230 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH207-22J-230
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 3/8
UCTH209-26J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH209-26J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 5/8
UCTH210-31J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH210-31J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 15/16



6014 PDF download