- Loyal
- 6014
6014 Bearing | Loyal
| 6014 interchange NACHI 6014 | |
| 6014 cross reference NACHI 6014 | |
| 6014 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 6014 |
| D | 110 mm |
| d | 70 mm |
| B | 20 mm |
| C | 20 mm |
| Width | 20 mm |
| Weight | 0.607 Kg |
| r min. | 1.1 mm |
| da min. | 76 mm |
| Da max. | 104 mm |
| ra max. | 1.0 mm |
| ra (max) | 1 mm |
| da (min) | 76 mm |
| Da (max) | 104 mm |
| Bore Size | 70 mm |
| Factor fo | 15.6 |
| Size (mm) | 70x110x20 |
| Enclosure | Open |
| Bore Type | Cylindrical Bore |
| Width (mm) | 20 |
| Configuration | Single Row |
| Bearing number | 6014 |
| Radial Clearance | 0.010 to 0.030 mm |
| Outside Diameter | 110 mm |
| Static Load Rating | 31,000 N |
| Bore Diameter (mm) | 70 |
| Dynamic Load Rating | 38,000 N |
| Outer Diameter (mm) | 110 |
| Limiting Speed - Oil | 7,100 rpm |
| Fillet Radius/Chamfer | 1.1 mm |
| Limiting Speed - Grease | 6,100 rpm |
| (Grease) Lubrication Speed | 6000 r/min |
| Basic static load rating (C0) | 31 kN |
| Basic dynamic load rating (C) | 38 kN |
UCTH212-38J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH212-38J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 3/8
UCTH205-16J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH205-16J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1.00000000



6014 PDF download