- Loyal
- GEG180ES-2RS
GEG180ES-2RS Bearing | Loyal
| GEG180ES-2RS interchange LS GEG180ES-2RS | |
| GEG180ES-2RS cross reference LS GEG180ES-2RS | |
| GEG180ES-2RS Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | GEG180ES-2RS |
| D | 290 mm |
| d | 180 mm |
| B | 155 mm |
| C | 100 mm |
| dk | 250 mm |
| Angle | 14 ° |
| r min. | 1,1 mm |
| Weight | 35,9 Kg |
| r1 min. | 1,1 mm |
| Size (mm) | 180x290x155 |
| Width (mm) | 155 |
| Bearing number | GEG180ES-2RS |
| Bore Diameter (mm) | 180 |
| Outer Diameter (mm) | 290 |
| Basic dynamic load rating (C) | 2120 kN |
UCTH207-20J-230 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH207-20J-230
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 1/4
ZKX11-32 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-1/4-28UNF
CNSORDERNO: Medium-duty(X)
SDI: ZKX11-32
SD: 2.00000000
UCTH212-36J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH212-36J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 1/4
UCHA215-48 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: A-R1/8
SDI: UCHA215-48
DVIS: 3.00000000
SD: Normal-duty(2)



GEG180ES-2RS PDF download