- Loyal
- HM647448/HM647411
HM647448/HM647411 Bearing | Loyal
| HM647448/HM647411 interchange KOYO HM647448/HM647411 | |
| HM647448/HM647411 cross reference KOYO HM647448/HM647411 | |
| HM647448/HM647411 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | HM647448/HM647411 |
| C | 58,738 mm |
| d | 231,775 mm |
| D | 377,825 mm |
| T | 79,375 mm |
| B | 80,963 mm |
| a | 77,6 mm |
| Db | 353 mm |
| Da min | 336 mm |
| Weight | 32,9 Kg |
| r min. | 3,2 mm |
| db max. | 266 mm |
| Da max. | 365 mm |
| r1 min. | 3,2 mm |
| da min. | 245 mm |
| rb max. | 3,2 mm |
| ra max. | 3,2 mm |
| Size (mm) | 231.775x377.825x79.375 |
| Width (mm) | 79,375 |
| Bearing number | HM647448/HM647411 |
| Bore Diameter (mm) | 231,775 |
| Outer Diameter (mm) | 377,825 |
| Calculation factor (e) | 0,43 |
| Calculation factor (Y0) | 0,77 |
| Basic dynamic load rating (C) | 958 kN |
| Basic static load rating (C0) | 1630 kN |
UCTH211-35J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH211-35J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 3/16
UCTH207-20J-230 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH207-20J-230
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 1/4
ZKX11-32 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-1/4-28UNF
CNSORDERNO: Medium-duty(X)
SDI: ZKX11-32
SD: 2.00000000



HM647448/HM647411 PDF download