- Loyal
- 232/600 EKW33+AOH32/600
232/600 EKW33+AOH32/600 Bearing | Loyal
| 232/600 EKW33+AOH32/600 interchange ISB 232/600 EKW33+AOH32/600 | |
| 232/600 EKW33+AOH32/600 cross reference ISB 232/600 EKW33+AOH32/600 | |
| 232/600 EKW33+AOH32/600 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 232/600 EKW33+AOH32/600 |
| D | 1090 mm |
| d | 570 mm |
| B | 388 mm |
| C | 388 mm |
| K | 12 mm |
| Weight | 1760 Kg |
| Size (mm) | 570x1090x388 |
| Width (mm) | 388 |
| Bearing number | 232/600 EKW33+AOH32/600 |
| Bore Diameter (mm) | 570 |
| Outer Diameter (mm) | 1090 |
| (Grease) Lubrication Speed | 288 r/min |
| Basic dynamic load rating (C) | 10480 kN |
| Basic static load rating (C0) | 22950 kN |
UCTH205-15J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH205-15J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 15/16
UCTH209-27J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH209-27J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 11/16
UCTH205-16J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH205-16J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1.00000000
UCTH202-10J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH202-10J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 5/8



232/600 EKW33+AOH32/600 PDF download