- Loyal
- UCF211-34
UCF211-34 Bearing | Loyal
| UCF211-34 interchange FYH UCF211-34 | |
| UCF211-34 cross reference FYH UCF211-34 | |
| UCF211-34 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | UCF211-34 |
| d | 53,975 mm |
| A | 43 mm |
| B | 55,6 mm |
| J | 130 mm |
| L | 162 mm |
| N | 19 mm |
| S | 22,2 mm |
| A0 | 58,4 mm |
| A1 | 18 mm |
| A2 | 25 mm |
| Weight | 3,4 Kg |
| Bolt (G) | M16 |
| Bearing number | UCF211-34 |
| Bore Diameter (mm) | 53,975 |
| Basic dynamic load rating (C) | 43,4 kN |
| Basic static load rating (C0) | 29,4 kN |
UCTH206-18J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH206-18J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 1/8
UCTH202-10J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH202-10J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 5/8
ZKX11-32 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-1/4-28UNF
CNSORDERNO: Medium-duty(X)
SDI: ZKX11-32
SD: 2.00000000



UCF211-34 PDF download