- Loyal
- UCF210-32
UCF210-32 Bearing | Loyal
| UCF210-32 interchange FYH UCF210-32 | |
| UCF210-32 cross reference FYH UCF210-32 | |
| UCF210-32 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | UCF210-32 |
| d | 50,8 mm |
| A | 40 mm |
| B | 51,6 mm |
| J | 111 mm |
| L | 143 mm |
| N | 16 mm |
| S | 19 mm |
| A0 | 54,6 mm |
| A1 | 16 mm |
| A2 | 22 mm |
| Weight | 2,5 Kg |
| Bolt (G) | M14 |
| Bearing number | UCF210-32 |
| Bore Diameter (mm) | 50,8 |
| Basic dynamic load rating (C) | 35,1 kN |
| Basic static load rating (C0) | 23,3 kN |
ZKX12-34 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-1/4-28UNF
CNSORDERNO: Medium-duty(X)
SDI: ZKX12-34
SD: 2 1/8
UCTH206-19J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH206-19J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 3/16
UCTH209-28J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH209-28J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 3/4
UCTH207-20J-230 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH207-20J-230
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 1/4



UCF210-32 PDF download