- Loyal
- 232/630BK
232/630BK Bearing | Loyal
| 232/630BK interchange NTN 232/630BK | |
| 232/630BK cross reference NTN 232/630BK | |
| 232/630BK Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 232/630BK |
| D | 1 150 mm |
| d | 630 mm |
| B | 412 mm |
| C | 412 mm |
| Weight | 1 840 Kg |
| r min. | 12 mm |
| da min. | 684 mm |
| Da max. | 1 096 mm |
| ra max. | 10 mm |
| Size (mm) | 630x1150x412 |
| Width (mm) | 412 |
| Bearing number | 232/630BK |
| Bore Diameter (mm) | 630 |
| Outer Diameter (mm) | 1150 |
| Calculation factor (e) | 0,36 |
| (Oil) Lubrication Speed | 300 r/min |
| Calculation factor (Y0) | 1,83 |
| Calculation factor (Y1) | 1,87 |
| (Grease) Lubrication Speed | 230 r/min |
| Basic dynamic load rating (C) | 13 700 kN |
| Basic static load rating (C0) | 26 800 kN |
UCTH212-39J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH212-39J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 7/16
UCTH212-36J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH212-36J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 1/4
UCTH211-35J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH211-35J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 3/16
UCTH213-40J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH213-40J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 1/2



232/630BK PDF download