- Loyal
- 232/670CAE4
232/670CAE4 Bearing | Loyal
| 232/670CAE4 interchange NSK 232/670CAE4 | |
| 232/670CAE4 cross reference NSK 232/670CAE4 | |
| 232/670CAE4 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 232/670CAE4 |
| D | 1220 mm |
| d | 670 mm |
| B | 438 mm |
| C | 438 mm |
| Da min | 1024 mm |
| Weight | 2210 Kg |
| r min. | 12 mm |
| Da max. | 1166 mm |
| ra max. | 10 mm |
| da min. | 724 mm |
| Size (mm) | 670x1220x438 |
| Width (mm) | 438 |
| Bearing number | 232/670CAE4 |
| Bore Diameter (mm) | 670 |
| Outer Diameter (mm) | 1220 |
| Calculation factor (e) | 0,37 |
| (Oil) Lubrication Speed | 220 r/min |
| Calculation factor (Y0) | 1,8 |
| Calculation factor (Y2) | 2,7 |
| (Grease) Lubrication Speed | 170 r/min |
| Basic dynamic load rating (C) | 14900 kN |
| Basic static load rating (C0) | 28700 kN |
UCTH212-38J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH212-38J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 3/8
UCHA215-48 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: A-R1/8
SDI: UCHA215-48
DVIS: 3.00000000
SD: Normal-duty(2)
UCTH211-34J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH211-34J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 1/8
UCTH204-12J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH204-12J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 3/4



232/670CAE4 PDF download