- Loyal
- 232/670CA/W33
232/670CA/W33 Bearing | Loyal
| 232/670CA/W33 interchange SKF 232/670CA/W33 | |
| 232/670CA/W33 cross reference SKF 232/670CA/W33 | |
| 232/670CA/W33 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 232/670CA/W33 |
| C | 438 mm |
| B | 438 mm |
| K | 12 mm |
| b | 22,3 mm |
| d | 670 mm |
| D | 1220 mm |
| d2 | 832 mm |
| D1 | 1028 mm |
| Weight | 2270 Kg |
| ra max. | 10 mm |
| r1 min. | 12 mm |
| r2 min. | 12 mm |
| da min. | 718 mm |
| Da max. | 1172 mm |
| Size (mm) | 670x1220x438 |
| Width (mm) | 438 |
| Limiting speed | 360 r/min |
| Bearing number | 232/670CA/W33 |
| Reference speed | 220 r/min |
| Bore Diameter (mm) | 670 |
| Outer Diameter (mm) | 1220 |
| Calculation factor (e) | 0,35 |
| Fatigue load limit (Pu) | 1700 |
| Calculation factor (Y0) | 1,8 |
| Calculation factor (Y1) | 1,9 |
| Basic dynamic load rating (C) | 18000 kN |
| Basic static load rating (C0) | 30500 kN |
UCTH210-31J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH210-31J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 15/16
UCTH206-20J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH206-20J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 1/4
UCTH210-32J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH210-32J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 2.00000000
UCTH210-30J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH210-30J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 7/8



232/670CA/W33 PDF download