- Loyal
- 232/670BK
232/670BK Bearing | Loyal
| 232/670BK interchange NTN 232/670BK | |
| 232/670BK cross reference NTN 232/670BK | |
| 232/670BK Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 232/670BK |
| D | 1 220 mm |
| d | 670 mm |
| B | 438 mm |
| C | 438 mm |
| Weight | 2 200 Kg |
| r min. | 12 mm |
| da min. | 724 mm |
| Da max. | 1 166 mm |
| ra max. | 10 mm |
| Size (mm) | 670x1220x438 |
| Width (mm) | 438 |
| Bearing number | 232/670BK |
| Bore Diameter (mm) | 670 |
| Outer Diameter (mm) | 1220 |
| Calculation factor (e) | 0,36 |
| (Oil) Lubrication Speed | 280 r/min |
| Calculation factor (Y0) | 1,85 |
| Calculation factor (Y1) | 1,89 |
| (Grease) Lubrication Speed | 220 r/min |
| Basic dynamic load rating (C) | 16 100 kN |
| Basic static load rating (C0) | 32 000 kN |
UCTH209-28J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH209-28J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 3/4
UCTH207-21J-230 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH207-21J-230
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 5/16
UCTH206-18J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH206-18J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 1/8



232/670BK PDF download