- Loyal
- 232/670B
232/670B Bearing | Loyal
| 232/670B interchange NTN 232/670B | |
| 232/670B cross reference NTN 232/670B | |
| 232/670B Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 232/670B |
| D | 1 220 mm |
| d | 670 mm |
| B | 438 mm |
| C | 438 mm |
| Weight | 2 270 Kg |
| r min. | 12 mm |
| da min. | 724 mm |
| Da max. | 1 166 mm |
| ra max. | 10 mm |
| Size (mm) | 670x1220x438 |
| Width (mm) | 438 |
| Bearing number | 232/670B |
| Bore Diameter (mm) | 670 |
| Outer Diameter (mm) | 1220 |
| Calculation factor (e) | 0,36 |
| (Oil) Lubrication Speed | 280 r/min |
| Calculation factor (Y0) | 1,85 |
| Calculation factor (Y1) | 1,89 |
| (Grease) Lubrication Speed | 220 r/min |
| Basic dynamic load rating (C) | 16 100 kN |
| Basic static load rating (C0) | 32 000 kN |
ZK312-34 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-R1/8
CNSORDERNO: Heavy-duty(3)
SDI: ZK312-34
SD: 2 1/8
UCTH201-8J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH201-8J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1/2
UCTH212-36J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH212-36J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 1/4
UCTH210-31J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH210-31J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 15/16



232/670B PDF download