- Loyal
- 232/670-E1A-MB1
232/670-E1A-MB1 Bearing | Loyal
| 232/670-E1A-MB1 interchange FAG 232/670-E1A-MB1 | |
| 232/670-E1A-MB1 cross reference FAG 232/670-E1A-MB1 | |
| 232/670-E1A-MB1 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 232/670-E1A-MB1 |
| D | 1 220 mm |
| d | 670 mm |
| B | 438 mm |
| C | 438 mm |
| n | 23,5 mm |
| d5 | 12,5 r/min |
| D1 | 1 032 mm |
| Weight | 2 290 Kg |
| r min. | 12 mm |
| Da max. | 1 172 mm |
| da min. | 718 mm |
| ra max. | 10 mm |
| Size (mm) | 670x1220x438 |
| Width (mm) | 438 |
| Limiting speed | 530 r/min |
| Bearing number | 232/670-E1A-MB1 |
| Reference speed | 165 r/min |
| Bore Diameter (mm) | 670 |
| Outer Diameter (mm) | 1220 |
| Calculation factor (e) | 0,36 |
| Fatigue load limit (Pu) | 1810 |
| Calculation factor (Y0) | 1,83 |
| Calculation factor (Y1) | 1,87 |
| Calculation factor (Y2) | 2,79 |
| Basic dynamic load rating (C) | 19000 kN |
| Basic static load rating (C0) | 32500 kN |
ZKX12-34 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-1/4-28UNF
CNSORDERNO: Medium-duty(X)
SDI: ZKX12-34
SD: 2 1/8
ZK311-32 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-R1/8
CNSORDERNO: Heavy-duty(3)
SDI: ZK311-32
SD: 2.00000000
UCTH209-28J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH209-28J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 3/4
UCTH207-23J-230 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH207-23J-230
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 7/16



232/670-E1A-MB1 PDF download