- Loyal
- 232/670 EKW33+OH32/670
232/670 EKW33+OH32/670 Bearing | Loyal
| 232/670 EKW33+OH32/670 interchange ISB 232/670 EKW33+OH32/670 | |
| 232/670 EKW33+OH32/670 cross reference ISB 232/670 EKW33+OH32/670 | |
| 232/670 EKW33+OH32/670 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 232/670 EKW33+OH32/670 |
| D | 1220 mm |
| d | 630 mm |
| B | 438 mm |
| C | 438 mm |
| K | 12 mm |
| B1 | 558 mm |
| Weight | 2535 Kg |
| Size (mm) | 630x1220x438 |
| Width (mm) | 438 |
| Bearing number | 232/670 EKW33+OH32/670 |
| Bore Diameter (mm) | 630 |
| Outer Diameter (mm) | 1220 |
| (Grease) Lubrication Speed | 259,2 r/min |
| Basic dynamic load rating (C) | 15092 kN |
| Basic static load rating (C0) | 29890 kN |
UCTH206-19J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH206-19J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 3/16
UCTH206-18J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH206-18J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 1/8
UCTH210-32J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH210-32J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 2.00000000
ZKX12-34 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-1/4-28UNF
CNSORDERNO: Medium-duty(X)
SDI: ZKX12-34
SD: 2 1/8



232/670 EKW33+OH32/670 PDF download