- Loyal
- 232/670 CAK/W33
232/670 CAK/W33 Bearing | Loyal
| 232/670 CAK/W33 interchange SKF 232/670 CAK/W33 | |
| 232/670 CAK/W33 cross reference SKF 232/670 CAK/W33 | |
| 232/670 CAK/W33 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 232/670 CAK/W33 |
| K | 12 mm |
| d | 670 mm |
| D | 1220 mm |
| B | 438 mm |
| b | 22.3 mm |
| Size (mm) | 1220x670x438 |
| Width (mm) | 438 |
| Mass bearing | 2205 kg |
| d2 | 832 mm |
| D1 | 1028 mm |
| Limiting speed | 360 r/min |
| Bearing number | 232/670 CAK/W33 |
| Reference speed | 220 r/min |
| Da max. | 1172 mm |
| ra max. | 10 mm |
| Bore Diameter (mm) | 1220 |
| Outer Diameter (mm) | 670 |
| Calculation factor e | 0.35 |
| da - min. | 702 mm |
| da - max. | 832 mm |
| Da - max. | 1172 mm |
| ra - max. | 10 mm |
| r1,2 min. | 12 mm |
| D1 ≈ | 1028 mm |
| d2 ≈ | 832 mm |
| r1,2 - min. | 12 mm |
| Calculation factor - e | 0.35 |
| Basic dynamic load rating C | 18650 kN |
| Basic dynamic load rating - C | 18650 kN |
| Calculation factor Y1 | 1.9 |
| Calculation factor Y2 | 2.9 |
| Fatigue load limit Pu | 1700 kN |
| Calculation factor Y0 | 1.8 |
| Calculation factor - Y0 | 1.8 |
| Calculation factor - Y1 | 1.9 |
| Calculation factor - Y2 | 2.9 |
| Fatigue load limit - Pu | 1700 kN |
| Basic static load rating C0 | 30500 kN |
| Basic static load rating - C0 | 30500 kN |
ZK212-34 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-1/4-28UNF
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
SDI: ZK212-34
SD: 2 1/8
UCTH209-26J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH209-26J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 5/8
UCTH208-24J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH208-24J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 1/2
UCTH207-22J-230 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH207-22J-230
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 3/8



232/670 CAK/W33 PDF download