- Loyal
- 232/670
232/670 Bearing | Loyal
| 232/670 interchange ISB 232/670 | |
| 232/670 cross reference ISB 232/670 | |
| 232/670 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 232/670 |
| D | 1220 mm |
| d | 670 mm |
| B | 438 mm |
| C | 438 mm |
| K | 12 mm |
| Weight | 2270 Kg |
| Size (mm) | 670x1220x438 |
| Width (mm) | 438 |
| Bearing number | 232/670 |
| Bore Diameter (mm) | 670 |
| Outer Diameter (mm) | 1220 |
| (Grease) Lubrication Speed | 275,4 r/min |
| Basic dynamic load rating (C) | 15092 kN |
| Basic static load rating (C0) | 29890 kN |
ZK311-32 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-R1/8
CNSORDERNO: Heavy-duty(3)
SDI: ZK311-32
SD: 2.00000000
UCTH207-22J-230 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH207-22J-230
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 3/8
UCTH209-26J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH209-26J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 5/8
UCTH211-35J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH211-35J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 3/16



232/670 PDF download