- Loyal
- HK 1620 2RS
HK 1620 2RS Bearing | Loyal
| HK 1620 2RS interchange NBS HK 1620 2RS | |
| HK 1620 2RS cross reference NBS HK 1620 2RS | |
| HK 1620 2RS Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | HK 1620 2RS |
| D | 22 mm |
| C | 20 mm |
| Fw | 16 mm |
| Weight | 0,0168 Kg |
| Size (mm) | 16x22x20 |
| Width (mm) | 20 |
| Bearing number | HK 1620 2RS |
| Bore Diameter (mm) | 16 |
| Outer Diameter (mm) | 22 |
| Basic dynamic load rating (C) | 10,355 kN |
| Basic static load rating (C0) | 14,5 kN |
UCTH205-14J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH205-14J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 7/8
UCTH209-28J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH209-28J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 3/4
UCTH211-32J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH211-32J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2.00000000



HK 1620 2RS PDF download