- Loyal
- UCF207-21E
UCF207-21E Bearing | Loyal
| UCF207-21E interchange FYH UCF207-21E | |
| UCF207-21E cross reference FYH UCF207-21E | |
| UCF207-21E Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | UCF207-21E |
| d | 33,3375 mm |
| A | 34 mm |
| B | 42,9 mm |
| J | 92 mm |
| L | 117 mm |
| N | 13 mm |
| S | 17,5 mm |
| A0 | 44,4 mm |
| A1 | 15 mm |
| A2 | 19 mm |
| Weight | 1,5 Kg |
| Bolt (G) | 7/16 |
| Bearing number | UCF207-21E |
| Bore Diameter (mm) | 33,3375 |
| Basic dynamic load rating (C) | 25,7 kN |
| Basic static load rating (C0) | 15,4 kN |
UCHA215-48 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: A-R1/8
SDI: UCHA215-48
DVIS: 3.00000000
SD: Normal-duty(2)
UCTH211-34J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH211-34J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 1/8
UCTH207-22J-230 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH207-22J-230
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 3/8
ZK311-32 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-R1/8
CNSORDERNO: Heavy-duty(3)
SDI: ZK311-32
SD: 2.00000000



UCF207-21E PDF download