- Loyal
- HK 1312
HK 1312 Bearing | Loyal
| HK 1312 interchange NBS HK 1312 | |
| HK 1312 cross reference NBS HK 1312 | |
| HK 1312 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | HK 1312 |
| D | 19 mm |
| C | 12 mm |
| Fw | 13 mm |
| Weight | 0,0089 Kg |
| Size (mm) | 13x19x12 |
| Width (mm) | 12 |
| Bearing number | HK 1312 |
| Bore Diameter (mm) | 13 |
| Outer Diameter (mm) | 19 |
| Basic dynamic load rating (C) | 6,45 kN |
| Basic static load rating (C0) | 7,5 kN |
UCTH212-38J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH212-38J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 3/8
ZKX11-32 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-1/4-28UNF
CNSORDERNO: Medium-duty(X)
SDI: ZKX11-32
SD: 2.00000000



HK 1312 PDF download