- Loyal
- UCFC210
UCFC210 Bearing | Loyal
| UCFC210 interchange FYH UCFC210 | |
| UCFC210 cross reference FYH UCFC210 | |
| UCFC210 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | UCFC210 |
| B | 51,6 mm |
| d | 50 mm |
| J | 138 mm |
| L | 165 mm |
| N | 16 mm |
| S | 19 mm |
| A2 | 10 mm |
| H3 | 110 mm |
| A4 | 42,6 mm |
| A1 | 28 mm |
| A3 | 12 mm |
| J1 | 97,6 mm |
| Weight | 2,9 Kg |
| Category | Mounted Units & Inserts |
| Bolt (G) | M14 |
| Inventory | 0.0 |
| Product Group | M06110 |
| Bearing number | UCFC210 |
| Manufacturer Name | FYH BEARING UNITS |
| Weight / Kilogram | 0 |
| Bore Diameter (mm) | 50 |
| Minimum Buy Quantity | N/A |
| Basic static load rating (C0) | 23,3 kN |
| Basic dynamic load rating (C) | 35,1 kN |
ZKX12-34 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-1/4-28UNF
CNSORDERNO: Medium-duty(X)
SDI: ZKX12-34
SD: 2 1/8
ZK212-34 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-1/4-28UNF
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
SDI: ZK212-34
SD: 2 1/8
UCTH206-19J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH206-19J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 3/16
UCTH202-10J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH202-10J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 5/8



UCFC210 PDF download