- Loyal
- UCFC208-25
UCFC208-25 Bearing | Loyal
| UCFC208-25 interchange FYH UCFC208-25 | |
| UCFC208-25 cross reference FYH UCFC208-25 | |
| UCFC208-25 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | UCFC208-25 |
| N | 14 mm |
| d | 39,6875 mm |
| B | 49,2 mm |
| J | 120 mm |
| L | 145 mm |
| S | 19 mm |
| J1 | 84,8 mm |
| H3 | 100 mm |
| A4 | 41,2 mm |
| A1 | 26 mm |
| A2 | 11 mm |
| A3 | 10 mm |
| Weight | 2 Kg |
| Bolt (G) | M12 |
| Bearing number | UCFC208-25 |
| Bore Diameter (mm) | 39,6875 |
| Basic dynamic load rating (C) | 29,1 kN |
| Basic static load rating (C0) | 17,8 kN |
UCTH211-32J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH211-32J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2.00000000
UCTH210-31J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH210-31J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 15/16
ZK311-32 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-R1/8
CNSORDERNO: Heavy-duty(3)
SDI: ZK311-32
SD: 2.00000000
UCTH205-16J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH205-16J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1.00000000



UCFC208-25 PDF download