- Loyal
- UCF202-10E
UCF202-10E Bearing | Loyal
| UCF202-10E interchange FYH UCF202-10E | |
| UCF202-10E cross reference FYH UCF202-10E | |
| UCF202-10E Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | UCF202-10E |
| d | 15,875 mm |
| A | 25,5 mm |
| B | 31 mm |
| J | 64 mm |
| L | 86 mm |
| N | 11 mm |
| S | 12,7 mm |
| A0 | 33,3 mm |
| A1 | 11 mm |
| A2 | 15 mm |
| Weight | 0,62 Kg |
| Bolt (G) | 3/8 |
| Bearing number | UCF202-10E |
| Bore Diameter (mm) | 15,875 |
| Basic dynamic load rating (C) | 12,8 kN |
| Basic static load rating (C0) | 6,65 kN |
UCTH208-24J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH208-24J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 1/2
UCHA215-48 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: A-R1/8
SDI: UCHA215-48
DVIS: 3.00000000
SD: Normal-duty(2)
UCTH209-28J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH209-28J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 3/4
ZK312-34 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-R1/8
CNSORDERNO: Heavy-duty(3)
SDI: ZK312-34
SD: 2 1/8



UCF202-10E PDF download