- Loyal
- 30316A
30316A Bearing | Loyal
| 30316A interchange ZVL 30316A | |
| 30316A cross reference ZVL 30316A | |
| 30316A Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 30316A |
| B | 39 mm |
| T | 42,5 mm |
| a | 34 mm |
| C | 33 mm |
| d | 80 mm |
| D | 170 mm |
| Da min | 148 mm |
| da max | 102 mm |
| db min | 92 mm |
| Weight | 4,42 Kg |
| Db min. | 159 mm |
| ra max. | 2,5 mm |
| r1 min. | 3 mm |
| r2 min. | 2,5 mm |
| Da max. | 158 mm |
| Size (mm) | 80x170x42.5 |
| Width (mm) | 42,5 |
| Bearing number | 30316A |
| Bore Diameter (mm) | 80 |
| Outer Diameter (mm) | 170 |
| Calculation factor (e) | 0,35 |
| Calculation factor (Y) | 1,7 |
| (Oil) Lubrication Speed | 3 200 r/min |
| (Grease) Lubrication Speed | 2 200 r/min |
| Basic dynamic load rating (C) | 290 kN |
| Basic static load rating (C0) | 355 kN |
ZK212-34 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-1/4-28UNF
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
SDI: ZK212-34
SD: 2 1/8
ZKX11-32 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-1/4-28UNF
CNSORDERNO: Medium-duty(X)
SDI: ZKX11-32
SD: 2.00000000
UCTH212-36J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH212-36J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 1/4
UCTH202-10J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH202-10J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 5/8



30316A PDF download