- Loyal
- 101040/101076XC
101040/101076XC Bearing | Loyal
| 101040/101076XC interchange Gamet 101040/101076XC | |
| 101040/101076XC cross reference Gamet 101040/101076XC | |
| 101040/101076XC Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 101040/101076XC |
| C | 19 mm |
| F | 5,75 mm |
| R | 2 mm |
| J | 80,2 mm |
| d | 40 mm |
| D | 76,2 mm |
| T | 24,75 mm |
| B | 26 mm |
| G | 9,75 mm |
| r | 1 mm |
| da | 52 mm |
| C1 | 4 mm |
| Weight | 0,49 Kg |
| Size (mm) | 40x76.2x24.75 |
| Width (mm) | 24,75 |
| Bearing number | 101040/101076XC |
| Bore Diameter (mm) | 40 |
| Outer Diameter (mm) | 76,2 |
ZKX12-34 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-1/4-28UNF
CNSORDERNO: Medium-duty(X)
SDI: ZKX12-34
SD: 2 1/8
UCTH212-36J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH212-36J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 1/4
ZK312-34 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-R1/8
CNSORDERNO: Heavy-duty(3)
SDI: ZK312-34
SD: 2 1/8



101040/101076XC PDF download