- Loyal
- NUP215ECP
NUP215ECP Bearing | Loyal
| NUP215ECP interchange SKF NUP215ECP | |
| NUP215ECP cross reference SKF NUP215ECP | |
| NUP215ECP Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | NUP215ECP |
| B | 25 mm |
| F | 88,5 mm |
| C | 25 mm |
| d | 75 mm |
| D | 130 mm |
| d1 | 94,3 mm |
| D1 | 114 mm |
| db min | 97 mm |
| Weight | 1,3 Kg |
| ra max. | 1,5 mm |
| r1 min. | 1,5 mm |
| r2 min. | 1,5 mm |
| r3 min. | 1,5 mm |
| rb max. | 1,5 mm |
| da min. | 84 mm |
| Da max. | 121 mm |
| r4 min. | 1,5 mm |
| Size (mm) | 75x130x25 |
| Width (mm) | 25 |
| Bearing number | NUP215ECP |
| Limiting speed | 6000 r/min |
| Reference speed | 5600 r/min |
| Bore Diameter (mm) | 75 |
| Outer Diameter (mm) | 130 |
| Fatigue load limit (Pu) | 20,4 |
| Basic dynamic load rating (C) | 150 kN |
| Basic static load rating (C0) | 156 kN |
UCTH209-28J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH209-28J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 3/4
UCTH212-39J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH212-39J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 7/16
UCTH205-16J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH205-16J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1.00000000
UCTH206-18J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH206-18J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 1/8



NUP215ECP PDF download