- Loyal
- NUP215E
NUP215E Bearing | Loyal
| NUP215E interchange NTN NUP215E | |
| NUP215E cross reference NTN NUP215E | |
| NUP215E Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | NUP215E |
| B | 25 mm |
| J | 94,5 mm |
| d | 75 mm |
| D | 130 mm |
| C | 25 mm |
| Fw | 88,5 mm |
| Weight | 1,41 Kg |
| r min. | 1,5 mm |
| r1 min. | 1,5 mm |
| Size (mm) | 75x130x25 |
| Width (mm) | 25 |
| Bearing number | NUP215E |
| Bore Diameter (mm) | 75 |
| Outer Diameter (mm) | 130 |
| (Grease) Lubrication Speed | 4 700 r/min |
| Basic dynamic load rating (C) | 130 kN |
| Basic static load rating (C0) | 156 kN |
ZK311-32 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-R1/8
CNSORDERNO: Heavy-duty(3)
SDI: ZK311-32
SD: 2.00000000
UCTH206-20J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH206-20J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 1/4
UCTH208-25J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH208-25J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 9/16



NUP215E PDF download