- Loyal
- NUP215 E
NUP215 E Bearing | Loyal
| NUP215 E interchange Loyal NUP215 E | |
| NUP215 E cross reference Loyal NUP215 E | |
| NUP215 E Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | NUP215 E |
| d | 75 mm |
| D | 130 mm |
| B | 25 mm |
| C | 25 mm |
| Fw | 88,5 mm |
| Weight | 1,35 Kg |
| Size (mm) | 75x130x25 |
| Width (mm) | 25 |
| Bearing number | NUP215 E |
| Bore Diameter (mm) | 75 |
| Outer Diameter (mm) | 130 |
| (Grease) Lubrication Speed | 4800 r/min |
| Basic dynamic load rating (C) | 130 kN |
| Basic static load rating (C0) | 156 kN |
UCTH212-36J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH212-36J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 1/4
UCTH207-23J-230 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH207-23J-230
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 7/16
ZK312-34 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-R1/8
CNSORDERNO: Heavy-duty(3)
SDI: ZK312-34
SD: 2 1/8
UCTH205-15J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH205-15J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 15/16



NUP215 E PDF download