- Loyal
- 6012
6012 Bearing | Loyal
| 6012 interchange KBC 6012 | |
| 6012 cross reference KBC 6012 | |
| 6012 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 6012 |
| D | 95 mm |
| d | 60 mm |
| B | 18 mm |
| C | 18 mm |
| r | 1.1 mm |
| Weight | 0.403 Kg |
| Size (mm) | 60x95x18 |
| Width (mm) | 18 |
| Bearing number | 6012 |
| Bore Diameter (mm) | 60 |
| Outer Diameter (mm) | 95 |
| (Grease) Lubrication Speed | 7100 r/min |
| Basic dynamic load rating (C) | 29,4 kN |
| Basic static load rating (C0) | 23,2 kN |
ZKX12-34 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-1/4-28UNF
CNSORDERNO: Medium-duty(X)
SDI: ZKX12-34
SD: 2 1/8
UCTH211-34J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH211-34J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 1/8
UCTH209-28J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH209-28J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 3/4



6012 PDF download