- Loyal
- NUP217R
NUP217R Bearing | Loyal
| NUP217R interchange KOYO NUP217R | |
| NUP217R cross reference KOYO NUP217R | |
| NUP217R Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | NUP217R |
| C | 28 mm |
| d | 85 mm |
| D | 150 mm |
| B | 28 mm |
| B2 | - |
| Cu | 26.3 |
| Ew | - |
| d1 | - |
| B1 | - |
| Cr | 209 |
| Fw | 100.5 mm |
| C0r | 199 |
| r min. | 2 mm |
| Weight | 1.94 Kg |
| r(min) | 2 |
| da(min) | 94 |
| db(min) | 94 |
| db(max) | 99 |
| dc(min) | - |
| r1(min) | 2 |
| dd(min) | - |
| Da(max) | 141 |
| Db(max) | - |
| Db(min) | - |
| r1 min. | 2 mm |
| ra(max) | 2 |
| rb(max) | 2 |
| Oil lub. | 5000 |
| Size (mm) | 85x150x28 |
| Width (mm) | 28 |
| Grease lub. | 4200 |
| Bearing No. | NUP217R |
| Bearing number | NUP217R |
| (Refer.)Mass(kg) | 2.04 |
| Bore Diameter (mm) | 85 |
| Outer Diameter (mm) | 150 |
| (Grease) Lubrication Speed | 4200 r/min |
| Basic static load rating (C0) | 199 kN |
| Basic dynamic load rating (C) | 167 kN |
UCTH207-22J-230 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH207-22J-230
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 3/8
UCTH212-38J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH212-38J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 3/8



NUP217R PDF download