- Loyal
- 6011Z
6011Z Bearing | Loyal
| 6011Z interchange NTN-SNR 6011Z | |
| 6011Z cross reference NTN-SNR 6011Z | |
| 6011Z Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 6011Z |
| D | 90,000 mm |
| d | 55,000 mm |
| B | 18,000 mm |
| C | 18,000 mm |
| Size (mm) | 55x90x18 |
| Width (mm) | 18,000 |
| Bearing number | 6011Z |
| Bore Diameter (mm) | 55,000 |
| Outer Diameter (mm) | 90,000 |
UCTH201-8J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH201-8J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1/2
UCTH206-19J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH206-19J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 3/16
UCTH210-30J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH210-30J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 7/8
UCTH209-27J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH209-27J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 11/16



6011Z PDF download