- Loyal
- GE 90 SX
GE 90 SX Bearing | Loyal
| GE 90 SX interchange Enduro GE 90 SX | |
| GE 90 SX cross reference Enduro GE 90 SX | |
| GE 90 SX Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | GE 90 SX |
| B | 32 mm |
| K | 129 mm |
| S | 10,1 mm |
| d | 90 mm |
| D | 140 mm |
| T | 32 mm |
| C | 28 mm |
| J | 16 mm |
| Weight | 2,090151936 Kg |
| r1 min. | 1,5 mm |
| r2 min. | 1,5 mm |
| Size (mm) | 90x140x32 |
| Width (mm) | 32 |
| Bearing number | GE 90 SX |
| Bore Diameter (mm) | 90 |
| Outer Diameter (mm) | 140 |
| Basic dynamic load rating (C) | 316 kN |
UCTH206-18J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH206-18J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 1/8
UCTH210-32J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH210-32J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 2.00000000
UCTH205-16J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH205-16J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1.00000000



GE 90 SX PDF download