  • 11205G15
11205G15 Bearing | Loyal
11205G15 interchange SNR 11205G15
11205G15 cross reference SNR 11205G15
11205G15 Equivalent bearing interchange guide:
Price: enquiry
Model Number: 11205G15
e 0.27
d 25,000 mm
D 52,000 mm
B 44 mm
C 15 mm
d1 33.3 mm
Y0 2.48
Y2 3.66
D1 45.3 mm
Nlim 16,000 rpm
Mass 0.22 kg
Nref 13,000 rpm
rs min 1 mm
da min 30 mm
Da max 47 mm
ra max 1 mm
Size (mm) 25x52x44
Width (mm) 44
Bearing number 11205G15
Static load, C0 3.3 kN
Dynamic load, C 12.1 kN
Precision class P0
Bore Diameter (mm) 25,000
Outer Diameter (mm) 52,000
Radial clearance class CN
Min operating temperature, Tmin -20 °C
Max operating temperature, Tmax 120 °C
Characteristic cage frequency, FTF 0.41 Hz
Characteristic outer ring frequency, BPF0 4.89 Hz
Characteristic inner ring frequency, BPFI 7.11 Hz
Characteristic rolling element frequency, BSF 5.15 Hz