- Loyal
- 53413
53413 Bearing | Loyal
| 53413 interchange KOYO 53413 | |
| 53413 cross reference KOYO 53413 | |
| 53413 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 53413 |
| T | 60.2 |
| d | 65 mm |
| D | 140 mm |
| C | - |
| A | 40 mm |
| R | 112 mm |
| Ca | 290 |
| Cu | 22.0 |
| T1 | 60,2 mm |
| d1 | 140 mm |
| D1 | 68 mm |
| Coa | 493 |
| Weight | 4,47 Kg |
| r(min) | 2 |
| r min. | 2 mm |
| d1(max) | 140 |
| D1(min) | 68 |
| D2(min) | - |
| ra max. | 2 mm |
| da(min) | 110 |
| D3(min) | - |
| Da max. | 95 mm |
| da min. | 110 mm |
| Da(max) | 95 |
| ra(max) | 2 |
| Oil lub. | 1600 |
| Size (mm) | 65x140x60.2 |
| Width (mm) | 60,2 |
| Bearing No. | 53413 |
| Grease lub. | 1000 |
| Bearing number | 53413 |
| (Refer.)Mass(kg) | 4.47 |
| Bore Diameter (mm) | 65 |
| Outer Diameter (mm) | 140 |
| (Grease) Lubrication Speed | 1000 r/min |
| Basic dynamic load rating (C) | 232 kN |
| Basic static load rating (C0) | 493 kN |
UCTH205-16J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH205-16J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1.00000000
UCTH213-40J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH213-40J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 1/2
UCTH208-25J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH208-25J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 9/16
UCTH210-30J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH210-30J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 7/8



53413 PDF download