  • ZARN90180-L-TV
ZARN90180-L-TV Bearing | Loyal
ZARN90180-L-TV interchange INA ZARN90180-L-TV
ZARN90180-L-TV cross reference INA ZARN90180-L-TV
ZARN90180-L-TV Equivalent bearing interchange guide:
Price: enquiry
Model Number: ZARN90180-L-TV
ZMA90/155 / Designation of recommended INA locknut
d 90 mm
D 180 mm
B 22,5 mm
m 13,2 kg / Weight
C 35 mm
Category Ball Bearings
Inventory 0.0
Size (mm) 90x180x135
Width (mm) 135
Product Group B00234
Ca 325000 N / Dynamic load rating (axial)
H3 97,5 mm
Mm 372 kg x cm^2 / Mass moment of inertia for rotating inner ring
D1 160 mm
D3 158 mm
D2 130 mm
B2 16 mm
B1 47,5 mm
H2 135 mm
Cr 98000 N / Dynamic load rating (radial)
MRL 10,5 Nm / Bearing frictional torque
ckL 14500 Nm/mrad / Tilting rigidity
caL 7700 N/µm / Axial rigidity
Bearing number ZARN90180-L-TV
C0r 210000 N / Static load rating (radial)
C0a 1030000 N / Static load rating (axial)
rmin 0,3 mm
nG Ol 1800 1/min / Limiting speed for oil lubrication (valid only with adequate oil cooling)
r1 min 1 mm
da min 125 mm
Da max 161 mm