- Loyal
- HR33124J
HR33124J Bearing | Loyal
| HR33124J interchange NSK HR33124J | |
| HR33124J cross reference NSK HR33124J | |
| HR33124J Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | HR33124J |
| D | 200 mm |
| d | 120 mm |
| T | 62 mm |
| B | 62 mm |
| C | 48 mm |
| a | 47,9 mm |
| e | 0.4 |
| Cr | 46500 |
| Y0 | 0.83 |
| db | 133 |
| da | 135 |
| Y1 | 1.5 |
| B_ | 62 |
| Sb | 14 |
| C0 | 755 |
| Sa | 9 |
| D_ | 200 |
| Z_ | 23 |
| C_ | 48 |
| C0r | 77000 |
| DA_ | 19.826 |
| Iso | 3FE |
| DE_ | 178.856 |
| D_b | 192 |
| DI_ | 140.23 |
| SBRG | 31 |
| SDM_ | 159.543 |
| D_a2 | 173 |
| KBRG | 3111 |
| yobi | HR33124J |
| D_a1 | 190 |
| mass | 7.67 |
| TC-RA | 372.508 |
| r min. | 2,5 mm |
| Weight | 7,67 Kg |
| TC-DA1 | 21.126 |
| TC-DA2 | 18.526 |
| TC-SLR | 46 |
| Da min | 173 mm |
| LangID | 1 |
| ALPHA_ | 14.833 |
| Db min. | 192 mm |
| Oil rpm | 2400 |
| db max. | 133 mm |
| Da max. | 190 mm |
| ra max. | 2 mm |
| hidYobi | HR33124J |
| da min. | 135 mm |
| T-ALP21 | 29 |
| rb max. | 2 mm |
| T-ALP22 | 40 |
| T-ALP23 | 0 |
| GRS rpm | 1700 |
| inner r | 2.5 |
| outer r | 2 |
| r1 min. | 2 mm |
| hidTable | ecat_NSTPRM |
| TC-BET23 | 0 |
| TC-BET21 | 3 |
| inner ra | 2 |
| outer rb | 2 |
| TC-BET22 | 15 |
| Size (mm) | 120x200x62 |
| Width (mm) | 62 |
| Prod_Type3 | TRBSR_MD_A |
| Bearing number | HR33124J |
| Bore Diameter (mm) | 120 |
| Outer Diameter (mm) | 200 |
| Calculation factor (e) | 0,4 |
| Calculation factor (Y0) | 0,83 |
| (Oil) Lubrication Speed | 2400 r/min |
| (Grease) Lubrication Speed | 1700 r/min |
| Basic dynamic load rating (C) | 460 kN |
| Basic static load rating (C0) | 755 kN |
UCTH207-22J-230 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH207-22J-230
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 3/8
UCTH206-20J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH206-20J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 1/4
UCTH205-14J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH205-14J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 7/8
UCTH206-18J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH206-18J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 1/8



HR33124J PDF download