- Loyal
- RNA 6907
RNA 6907 Bearing | Loyal
| RNA 6907 interchange JNS RNA 6907 | |
| RNA 6907 cross reference JNS RNA 6907 | |
| RNA 6907 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | RNA 6907 |
| D | 55 mm |
| C | 36 mm |
| Fw | 42 mm |
| r min. | 0,6 mm |
| Weight | 0,2 Kg |
| Da max. | 51 mm |
| Size (mm) | 42x55x36 |
| Width (mm) | 36 |
| Bearing number | RNA 6907 |
| Bore Diameter (mm) | 42 |
| Outer Diameter (mm) | 55 |
| Basic dynamic load rating (C) | 54,8 kN |
| Basic static load rating (C0) | 100 kN |
UCTH208-25J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH208-25J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 9/16
UCTH201-8J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH201-8J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1/2
UCTH209-27J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH209-27J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 11/16



RNA 6907 PDF download