- Loyal
- 6007
6007 Bearing | Loyal
| 6007 interchange NTN-SNR 6007 | |
| 6007 cross reference NTN-SNR 6007 | |
| 6007 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 6007 |
| D | 62,000 mm |
| d | 35,000 mm |
| B | 14,000 mm |
| C | 14,000 mm |
| Size (mm) | 35x62x14 |
| Width (mm) | 14,000 |
| Bearing number | 6007 |
| Bore Diameter (mm) | 35,000 |
| Outer Diameter (mm) | 62,000 |
UCTH209-26J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH209-26J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 5/8
UCTH204-12J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH204-12J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 3/4



6007 PDF download