- Loyal
- 230/670YMB
230/670YMB Bearing | Loyal
| 230/670YMB interchange Timken 230/670YMB | |
| 230/670YMB cross reference Timken 230/670YMB | |
| 230/670YMB Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 230/670YMB |
| D | 980 mm |
| d | 670 mm |
| B | 230 mm |
| C | 230 mm |
| R | 6 mm |
| Da | 911 mm |
| da | 744 mm |
| Size (mm) | 670x980x230 |
| Width (mm) | 230 |
| Bearing number | 230/670YMB |
| Bore Diameter (mm) | 670 |
| Outer Diameter (mm) | 980 |
UCTH207-22J-230 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH207-22J-230
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 3/8
UCTH212-39J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH212-39J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 7/16
UCTH206-20J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH206-20J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 1/4
UCTH209-28J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH209-28J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 3/4



230/670YMB PDF download